Освіта та наука
Інструменти
Шрифт
  • Font Size
  • Default

Напередодні Дня науки Президент Петро Порошенко зустрівся з провідними науковцями України та вручив державні нагороди і державні премії за найбільші досягнення в галузі науки і техніки за 2015 рік.

«Держава і надалі відзначатиме тих вчених, які відгукнуться на забезпечення потреб національної безпеки. Боронити незалежність – пріоритетна задача», - наголосив Президент. Про це інформує Хронограф із посиланням на офіційне інтернет-представництво Глави держави.

Глава держави зазначив, що «країна потребує інноваційних підходів для вирішення усіх наших актуальних проблем: безпекових, економічних, соціальних. Тому саме наука має стати в авангарді прогресивних змін та трансформацій».

«Ситуація війни, потреба всебічного реформування вимагають забезпечення абсолютно нового рівня ефективності наукової сфери»,- сказав Петро Порошенко і зазначив, що новий Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність» забезпечує інноваційні перетворення та оновлення наукової сфери на демократичних засадах, підвищує авторитет науки у суспільстві та сприяє залученню молодих талантів.

Глава держави повідомив також, що сьогодні підписав Указ «Питання Державної премії України в галузі науки і техніки», яким затверджується нова редакція Положення про Державну премію України в галузі науки і техніки та зміни до Положення про Комітет з Державних премій України в галузі науки і техніки. Зокрема, скорочується число премій та кількість їх співавторів, що забезпечуватиме більш ретельний відбір, підвищує конкуренцію та, відповідно – якість цих робіт. Щорічно присуджуватиметься до п’ятнадцяти Державних премій, у тому числі до чотирьох – за роботи, які становлять державну таємницю.

Петро Порошенко подякував українським науковцям, які досягли високих результатів у забезпеченні обороноздатності України. За 2015 рік державну премію отримав, зокрема авторський колектив ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова» за розробку і впровадження бойової машини БТР-4Е, яка суттєво перевищує зарубіжні аналоги за комплексом технічних показників. Державну премію також отримав колектив виробничників державного підприємства «Конструкторське бюро «Південне» імені М.К. Янгеля», який створив унікальний не лише для України, а й для світової практики випробувальний комплекс, що забезпечує замкнений цикл розробки та виробництва ракетно-космічної техніки і значно підвищує надійність її функціонування та дозволяє зменшити кількість льотних випробувань виробів.

Президент наголосив на необхідності підвищення авторитету науковців. Присудження Державної премії України в галузі науки і техніки має відбуватися за аналогією Нобелівської премії і бути подією, яку очікуватимуть уся наукова спільнота, медіа та громадськість.

«Високе звання вченого забезпечує не кількість дисертацій та монографій, запорукою поваги з боку колег та громадськості є високі результати досліджень, беззаперечне дотримання принципів наукової етики, мають бути забезпечені бездоганна чесність і прозорість на всіх стадіях наукового дослідження», - зазначив Президент,

В свою чергу, перший віце-президент Національної академії наук України, радник Президента Володимир Горбулін наголосив на важливості таких зустрічей Глави держави із науковцями, оскільки вони дають можливість визначити пріоритетні напрямки діяльності науковців, сприяють прикладному та більш ефективному застосовуванню наукових та науково-технічних розробок.

«Роботи за 2014-2015 рік – це зразок творчого натхнення і вміння працювати наших колективів, а взаємодія науковців, виробників і Міністерства оборони створює альянс, який дозволяє нам стверджувати, що все у нас буде нормально з обороноздатністю країни», - сказав Володимир Горбулін та навів приклад унікальних розробок у військово-технічній сфері, що не мають аналогів у світі. При цьому радник Президента наголосив, що нині налагоджена тісна та ефективна взаємодія між науковцями та виробниками.