Релігія
Інструменти
Шрифт
  • Font Size
  • Default

Зокрема, Патріарх Філарет у своєму інтерв'ю зазначив:

– В минулому всі Церкви – і православні, і католики, і протестанти, – здійснювали такі вчинки, які приводили до ворожнечі. За ці гріхи ми повинні просити прощення у Бога. Бо покликання Церкви – сприяти миру і злагоді між всіма людьми, а особливо – між християнами. І не просто декларувати, що ми засуджуємо погане в минулому, – а зараз робити все, що від нас залежить, щоби не розпалювати ворожнечу та ненависть. Щоби помилки, які були в минулому, знову не повторювалися.

– Між Київським Патріархатом і Українською Греко-Католицькою Церквою є різниця. Бо якби не було різниці, то була би одна Церква. Але різниця є. І різниця в тому, що ми належимо до Православної Церкви, а вони - до Католицької Церкви, ми – православні, а вони – католики.

Але і ми, і вони виступаємо на захист України і українського народу, співпрацюємо, там де є можливість, щоби підтримати наш народ і нашу державу, особливо в цей складний час. І це не подобається Москві, яка бачить, що така наша співпраця стоїть їй наперешкоді у розповсюдженні в Україні "русского мира", тобто ідей відродження Російської імперії. Тому Москва і протестує – і проти УГКЦ, і проти нас.

– Якщо говорити про те, чи можливо до 2054 року (рік тисячоліття Великої схизми – ЄЗ) подолати розділення Церков, то особисто я маю сумнів, що це можливо. Маю сумнів, що Православна Церква і Католицька Церква зможуть за цей час об'єднатися в одній структурі. Бо православні не приймають папство як догмат, а католики від цього вчення не відмовляються.

Тому і Папа Римський, і Православні Церкви не підтримують уніатизм, як модель для єдності Церкви, тобто не підтримують, щоби відділяти частину від Православної Церкви і приєднувати до Католицької Церкви. Бо так було в історії Церкви, але бачимо, що це не привело до єдності.

Але це не означає, що якщо ми не можемо бути одним цілим, то ми обов'язково маємо ворогувати. Навпаки, наше покликання – сприяти тому, щоби в сучасному світі, де живуть люди різних віросповідань і різних поглядів, було меньше ворожнечі, а більше порозуміння і злагоди. І ми в Україні прагнемо так діяти, а тому хоча і є окремі питання у відносинах, але в цілому між православними і католиками немає ворожнечі та ненависті, а є співпраця.