Віталій Руденко
Шрифт
 • Font Size
 • Default

Трохи історії: громада району протягом тривалого часу відстоює Солом’янський ландшафтний парк як перлину району.

Солом’янська громада бажає мати як в своєму районі, так і в м. Києві парк, який буде затишним куточком природи, що буде давати мешканцям всього Києва справжнє чисте повітря, якого так нам не вистачає.

До парку влітку приїздив мер Києва пан В. Кличко, який привселюдно пообіцяв, що у парку не буде забудівель, а проведення ремонтно-відновлювальних робіт та благоустрою парку буде погоджуватись з громадою - тобто з тими мешканцями Солом’янського парку які щодня відпочивають у ньому!

Але, обіцяти — це не значить виконати! Про що солом’янці і пересвідчилися! Дякуючи інформації депутата, Голова постійної комісії з питань власності в Київській міській раді Леоніда Антоненка, ми довідалися про продаж “частини Солом’янського ландшафтного парку. Стартова ціна - 930 тис. грн. Площа парку, що продається, - 1,6459 га на розі вулиць Механізаторів і Солом'янської, поблизу житлових компелксів Ізумрудний і Пори року. Торги відбудуться 17 листопада.

 

Цільове призначення - під житлову забудову із вбудованими приміщеннями ресторанів і інших бізнесів. Але юридична фіксація цього призначення - за окрему плату, яка буде озвучена згодом на другому етапі транзакції. Поки що продаємо лише парк.

До цього зводиться суть оголошення, з яким вийшов сьогодні Департамент комунальної власності у газеті Хрещатик.

Правда, парк будуть купувати обізнані люди. Читачі газети дізналися лише про продаж технічної споруди (колись вона використовувалась як громадьска вбиральня) площею 94 кв.м. Фото споруди - на сайті департаменту комунальної власності столиці. Ось бачимо ганок під дахом і сходи, які ведуть під землю. Саме приміщення - це дві технічні кімнати під землею.

Раніше ця вбиральня мала просту адресу: Ландшафтний парк. Для реалізації транзакції - продажу частини парку - було ухвалено окреме рішення про зміну адреси. Нова адреса - Механізаторів, 7а.

Особи, які бажають придбати ландшафтний парк у серці Солом'янського району за ціною кімнати у гуртожитку, можуть звертатися до 13 листопада включно із заявами до Київської агропромислової біржі.

Це новий гравець. Раніше такі афери реалізовувались іншими біржами. Однак осільки суди останнім часом визнають ці афери аферами і скасовують результати квазі-аукціонів, було вирішено увести в гру нову біжру.

Але нехай. Якщо вже депутати і чиновники починають торгувати парками, то попит на такий товар за такими цінами має бути значний. Подивимось, як нова біржа відпрацьовуватиме замовлення з продажу парку заздалегідь визначеному покупцю. Без цього сенсу продавати парки з "аукціонів" нечебто ж немає.

Запрошую ЗМІ на ауціон, який відбудеться 17 листопада за адресою Велика Васильківська, 5, 5 поверх.”

Дякуючи депутату, ось таку інформацію отримала громада Києва та району.

Хочемо зазначити, що майже рік назад Ініціативною групою було зібрано більш ніж тисяча підписів із зверненням до Київської міської ради та вимогою до обраних депутатів врахувати думку мешканців Солом’янського району та прийняти відповідне рішення у відповідності до місцевої ініціативи.

Ініціативна група почала спілкуватися та вислуховувати громаду району, та зібрала більше 1000 підписів поставивши наступні питання щодо збереження  Солом’янського ландшафтного парку:

 • відновлення меж парку, скасування рішень Київської Міської Ради щодо відведення земельних ділянок  та подання звернення представника Київської Міської Ради до суду щодо скасування державної реєстрації документів на земельні ділянки в межах парку.

 • проведення ремонтно-відновлювальних робіт та благоустрою парку, а саме: ремонт освітлення, доріжок, поверхневого водозбору та дренажної системи парку, що зупинить розмивання схилів;

 • надання природо-охоронного статусу парку як об'єкту природно-заповідного фонду регіонального значення (регіонального ландшафтного парку) відповідно до ст. 23 Закону України «Про природно-заповідній фонд України»   провести відповідне функціональне зонування території парку та забезпечити дотримання охоронного режиму та відтворення автентичних природних комплексів.

 • заборонити розміщення нових об'єктів у парку, крім соціально необхідних (туалетів, спорт площадок, дит. майданчиків тощо). При розгляді рішення щодо доцільності розміщення використовувати адресні соціальні опитування населення.

Пропозиції жителів Солом’янського району також полягають у наступному:

 • Замість запланованої реконструкції-забудови за Проектом реконструкції ландшафтного парку по вул. Солом’янській у Солом’янському районі м. Києва, презентованого КП КМДА “Київський центр розвитку міського середовища” 18 березня 2017 року, ПРОВЕСТИ РЕМОНТНО-ВІДНОВЛЮВАНІ РОБОТИ, які збережуть парк від руйнації та провести благоустрій парку, оскільки мешканці району бажають зберегти парк в первісному-природньому стані (див. інформаційний бюлетень “Кличко мер” за березень 2017р). Так як запланована реконструкція  призведе до подальшого руйнування унікального природного ландшафту і екосистеми парку.

 • Всі землі в кадастровому кварталі 186, крім земель що відносяться до лікарні та вже зайняті багато поверховою жилою забудовою, мають бути віднесені до парка.

 • Повернути громаді скандальні ділянки на вулиці Механізаторів (8000000000:72:186:0033) та Волгоградській (8000000000:72:186:0027).

 • Дослідити можливість передати до парку частину ділянки 8000000000:72:185:0010 так щоб сходи парку, які були вилучені раніше з меж парку, були повернуті парку.

 • Провести розділення меж по кадастровому номеру 8000000000:72:186:0020 з наданням будинку виключно прибудинкової території згідно проекту та надання доступу до парку через місток для забезпечення зручності мало мобільних груп населення

 • Для запобігання громадських протестів унеможливити залучення до території АЗС по вулиці Механізаторів зелених схилів біля АЗС залучивши їх до парку

 • Також враховуючи можливу забудову АТП кадастрова ділянка 8000000000:72:186:0006 по вулиці Механізаторів розмежувати територію АТП та віднести не забудований схил з боку парку до меж парку.

 • Перевірити та привести у відповідність до закону межі приватної забудови з боку вулиці Волгоградської на межі кадастрових кварталів 416 и 186.

 • Додати до парку незайняту територію вздовж вулиці Волгоградської до вулиці Краснодонська в тому числі ділянку 8000000000:72:415:0038 строк оренди якої закінчився.

 • Розглянути можливість повернення до парку ділянки 8000000000:72:186:0018

 • Заборонити відведення землі під будівлі що знаходяться у приватній власності на території парку.

 • Не погоджувати відчуження землі парку ресторанам на Механізаторів 5 та по вулиці Волгоградська

 • Відновити будівлю громадської вбиральні біля центральної алеї парку, демонтувати всі незаконні конструкції та заборонити відчуження землі парку на користь незаконної забудови (вул.Роздільна 1а).

 • Надати парку статус природно-заповідного фонду (регіонального ландшафтного парку).

Парк містить унікальну флору і фауну, яка частково охороняється Бернською конвенцією. Ця територія є автентичним природнім ландшафтом Києва й підпадає під дію норм Європейської ландшафтної конвенції (Україна приєдналася до неї 17 червня 2004 році і ратифікувала Законом від 7 вересня 2005 року №2831-ІV). Територія ландшафтного парку містить унікальні, ще не повністю досліджені історичні та археологічні пам’ятки. Необхідне збереження типових автентичних ландшафтів парку як середовища існування деяких рідкісних видів тварин і рослин, а також упорядкування територій таким чином, який забезпечить збереження цілісних автентичних рослинних угруповань (лісопаркова зона).   Визначення функціонального зонування та дотримання належного охоронного режиму регіонального ландшафтного парку повинно проводитися відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” № 2456-XII від 16.06. 1992 року, Наказом Мінекології України “Про проект організації території регіонального ландшафтного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів“ № 0832-05 від 07.10.2014 та інших відповідних нормативно-правових актів.  

Наразі, ми активізуємо наші дії по захисту та збереженню Солом’янського ландшафтного парку. Наші дії будуть проводитися у юридичній площині захисту парку. Також, заплановане широке інформування громади Солом’янського району з інформацією про спільні дії щодо захисту парку, при необхідності — акції прямої дії у правовому полі.

Журналісти національної спілки журналістів України, які входять до ГО “ Солом’янський голос”, починають проведення незалежного журналістського розлідування за оприлюдненими матеріалами.

Хочу подякувати активістам району Денису Токареву, Висиліні Воловчик, іншим багатьом активістам, за їх високу громадянську позицію, а також за сприяння у підготовці частини цих матеріалів.

З наступними матеріалами щодо збереження Солом’янського ландшафтного парку можна ознайомитись на Фейсбук сторінціСолом’янський голос!

Віталій Руденко