Різне
Інструменти
Шрифт
  • Font Size
  • Default

Бурдж Халіфа (араб. برج خليفة‎), стара назва «Бурдж Дуба́й» (араб. برج دبي‎‎‎) — найвищий хмарочос у світі, розміщений у місті Дубай, Об'єднані Арабські Емірати.

На сьогодні він є найвищою спорудою планети. Хмарочос сягає 828 метрів і складається з 162 поверхів. Вартість спорудження — 4,1 млрд доларів США.

Проект хмарочосу був розроблений американською компанією Skidmore, Owings and Merrill. Архітектор Адріан Сміт був дизайн-партнером до 2006 р. Особливості споруди включають у себе Y-формові плани поверхів, які будуть максимізувати крайовид на Перську Затоку. Зовнішній дизайн споруди буде складатись з 142 000 м² дзеркального скла, яке спеціально виготовляють у Сирії. Екстер'єр будинку спроектований таким чином, щоб конструкції скла та металевих рам могли витримати екстремальні температури регіону.

Бурдж Халіфа збудовано південнокорейською компанією Samsung, яка також будувала Вежі Петронас у Малайзії.17 січня 2009 року будівля досягла своєї цільової висоти 828 метрів, а 4 січня 2010 вона була офіційно відкрита.

4 січня в Дубаї відбулася церемонія відкриття найвищої у світі будівлі — «Бурж Дубаї». Під час відкриття башту було перейменовано у «Бурж Халіф» на честь президента ОАЕ шейха Халіфа. Засклена площа будівлі дорівнює п'яти футбольним полям. У будівлі 162 поверхи, а площа його внутрішніх приміщень становить більше 1 мільйона кв.м. Висота будівлі — 828 метрів. У хмарочосі 57 ліфтів найшвидшої у світі системи, кабінки рухаються зі швидкістю 18 метрів на секунду. Також тут є автономна система електропостачання — 60-метрова вітрова турбіна і величезні сонячні батареї. Вежу видно з відстані 90 кілометрів. Хмарочос зводили шість років. Завдяки тому, що продаж почався задовго до завершення будівництва, забудовнику вдалося реалізувати 90% площі. Кожному покупцю-іноземцеві автоматично видається резидентська віза, від якої до громадянства ОАЕ — всього один крок. Зараз велика частина будівлі, в якій розташовані розкішні квартири і готель, дизайн якого розробив Джорджо Армані, пустує, але забудовник розраховує, що у вежі будуть жити і працювати 12 тисяч людей. З часом навколо вежі з'являться готелі, торговий центр, офісні і житлові будівлі, а також, як обіцяють, найвищий у світі «танцюючий фонтан».

Висота будівлі

Поточна висота
4 січня 2010, під час офіційного відкриття грандіозної будівлі Бурдж Халіфа, повідомили, що остаточна висота споруди дорівнює 828 метрів, а не 818 метрів, як вважалося раніше.

Проектна висота
З початку будівництва навколо остаточної висоти хмарочосу існувало безліч чуток. Спочатку передбачалося, що проект вежі висотою 705 м буде видозміненим проектом австралійської «Grollo Tower» (560 м). Менеджери проекту повідомляли, що висота буде гарантовано більшою ніж 700 м, тобто вежа «Бурдж Халіфа» після завершення будівництва в будь-якому випадку була би найвищою спорудою на Землі. Деякі джерела повідомляли про 170 поверхів у будинку. У вересні 2006 року повідомлялося про кінцеву висоту 916 м, а потім і 940 м. Фінальна висота становить 828 метрів і 162 поверхи.

Технічні характеристики


Будинок збудовано в стилі нео-футуризм;
Під час будівництва використані такі матеріали: конструкції — залізобетон, сталь; фасад — нержавіюча сталь, алюміній, скло;
Найвищий оглядовий майданчик розміщений на висоті 442,10 м;
Нижні 37 поверхів будинку займає готель Armani;
Від 45 до 108 поверху розміщені близько 700 квартир, на інших поверхах будуть розташовані офісні і торгові площі.
Системи водопостачання Бурдж Халіфа постачають, в середньому, 946 000 літрів води на день трубопроводами загальною довжиною 100 км. Додатково, 213 км трубопроводів має протипожежна система, 34 км — постачає охолоджену воду для системи кондиціонування повітря.
Система кондиціонування повітря всмоктує повітря на рівні верхніх поверхів, де повітря прохолодніше і чистіше, ніж на рівні нижніх поверхів. Максимальна потужність системи охолодження вежі є рівнозначною таненню 13000 т льоду за один день.

Рекорди, встановлені будівлею


Будівля з найбільшою кількістю поверхів — 162 (попередній рекорд — 110 у хмарочосів Вілліс Тауер і зруйнованих веж-близнюків);
Найвища будівля — 828 м (попередній рекорд — 508 м у хмарочосу Тайбей 101);
Найвища споруда, що стоїть вільно — 611,3 м (попередній рекорд — 553,3 м біля вежі Сі-Ен Тауер);
Найбільша висота нагнітання бетонної суміші для будівель — 601,0 м (попередній рекорд — 449,2 м для хмарочосу Тайпей 101);
Найбільша висота нагнітання бетонної суміші для будь-яких споруд — 601,0 м (попередній рекорд — 532 м для ГЕС Ріва-дель-Гарда);
У 2008 році висота Бурдж Халіфа перевищила висоту Варшавської радіовежі (646 м), будівля стала найвищою наземною спорудою в історії будівництва.

Цікаві факти


В хмарочосі встановлено 57 найшвидших у світі ліфтів.
З 124 поверху працюють двоповерхові оглядові ліфти — вони вміщають від 12 до 14 осіб. Швидкість підйому — 10 метрів на секунду.
Для будівництва вежі знадобилося 31400 кубічних метрів бетону та 330000 тонн сталевої арматури.
Вежа розміщена в центрі штучного озера.
У Бурдж Халіфа є декілька рекреаційних зон для відпочинку відвідувачів — на 43, 76, 123 поверхах розміщені фітнес і спа центри, а на 43 і 76 розміщені басейни (найвищі у світі), кімнати для відпочинку та інших заходів.
Форма плану будівлі (три промені виходять з центру) — заснована на пу́п’янку пустельної квітки, що росте у цьому регіоні.
Найвищий житловий поверх — 109.
Найвищий оглядовий майданчик розміщений на 124 поверсі.
Глибина паль фундаменту понад 50 метрів.
Вежа буде самостійно повністю виробляти електроенергію для себе: для цього будуть використовуватися 61-метрова вітрова турбіна, а також масив сонячних панелей (частково розміщуються на стінах вежі) загальною площею близько 15 тис. м².
Будинок обладнаний спеціальним захистом від сонця і скляними панелями, що відбивають світло, які зменшать нагрівання приміщень усередині (у Дубаї бувають температури до 50°C).